Jak zaprojektować wymarzoną szafę wnękową?

Dawno temu ludzie wszystkie rzeczy trzymali w skrzyniach. Potem wymyślono meble użytkowe i upiększano je, aż urosły do rangi sztuki. W czasach nowoczesnych znów postawiono na użyteczność i geometrię. I od niedawna ten trend też zaczyna się zmieniać. Meble zaczynają stawać się niewidzialne, zaciera się granica między meblem, a pokojem. Już nie skrzynie i nie toporne szafy, ale nasze garderoby i sypialnie zdobią wygodne i pojemne szafy wnękowe.

Niebotyczną zaletą szaf wnękowych jest optymalne wykorzystanie przestrzeni. Jako, że zawsze projektowane są na wymiar możesz umieścić ją w miejscu, które wcześniej uważałeś za zmarnowaną przestrzeń – na przykład pod schodami. Co więcej dobrze zaplanowana szafa wykorzysta każdy centymetr przestrzeni, dzięki czemu jej pojemność będzie dużo większa. Pomyśl nad najlepszym umiejscowieniem dla mebla zawczasu, ponieważ instalując go, stanie się on integralną częścią pokoju.

Kolejną zaletą jest możliwość własnoręcznego zaplanowania rozmieszczenia półek. Warto wykorzystać ten atut i zaprojektować szafę tak, by pasowała do naszych nawyków i stylu ubierania. Jeżeli ubrań masz naprawdę dużo to nie unikniesz składowania ich na sobie. Jeżeli jednak jesteś minimalistą, lub na przykład używasz na co dzień ograniczonej ilości ubrań może warto pomyśleć nad mniejszymi półkami, gdzie czekać będą gotowe komplety – zaoszczędzisz czas na szukanie, a ubrania zawsze będą świeże i gładkie.

Pamiętaj też o minimalnych wielkościach. Konieczna głębokość szafy ubraniowej to nieco ponad pół metra. Ubrania krótkie wymagają 100-110 cm, długie 150-170 cm wysokości. Przy szufladach masz dużą dowolność, ale już wysuwane kosze i inne akcesoria, mają również zestandaryzowane wymiary – sprawdź je w fazie projektowej.

Pamiętaj, że inaczej powinno się wnękę zaprojektować, jeżeli użytkownikiem szafy ma być kobieta inaczej, jeżeli mężczyzna. Kobiety powinny zadbać o długą wysoką wnękę na sukienki, żakiety i płaszcze. Również potrzebne jej będą specjalnie zaprojektowane szuflady lub półki na buty – liczniejsze niż dla mężczyzny. Z kolei Panom wystarczy niższa wnęka (wciąż na wysokości wzroku), do wieszania garniturów. Zaoszczędzona przestrzeń przyda się na przechowanie ubrań i akcesoriów sportowych. Nie można też zapomnieć o wieszaku na krawaty.
Zawczasu warto też pomyśleć, jaką funkcję ma spełniać szafa poza przechowywaniem ubrań. Możliwe jest zaprojektowanie specjalnej wnęki na odkurzacz lub deskę do prasowania. Jeżeli często podróżujesz możliwe, że przydadzą ci się podsufitowe półki na walizki. Pomyśl też nad oświetleniem swojej szafy – jeżeli oświetlenie pomieszczenia jest bardzo rozproszone, mogą przydać ci się lampki halogenowe wmontowane w wysoką półkę.

Wygodne wnętrze szafy to jedna strona medalu, lecz to nie ona świadczy o jej walorach wizualnych. Pierwszą zagwozdką jest system drzwi, jakiego chcesz użyć. Drzwi otwierane na oścież, ukradną ci bardzo dużo miejsca. Niekiedy montuje się również drzwi składane na kilka razy, trochę jak harmonijka, które nie potrzebują dużej przestrzeni, ale niestety cechuje je większa awaryjność.  Dlatego drzwi przesuwne są najczęściej wykorzystywaną opcją. Pamiętaj jednak, że zawsze udostępniają ci jedynie część wnętrza, chyba, że skrzydła otwierając się na ścianę obok, albo znikają w specjalnie zaprojektowanej szczelinie – ale to bardzo ekstrawaganckie opcje. Łatwiej dobrze zaplanować rozłożenie najważniejszych półek, tak by uniknąć ciągłego manewrowania drzwiami przy korzystaniu z szafy.

Zależnie od twojej wizji projektanckiej, szafę możesz ukryć nadając drzwiom kolor ścian, najlepiej z akcentem w postaci poziomego paska. Możesz też, wręcz przeciwnie, użyć szafy wnękowej, jako elementu wystroju. Technologie produkcji pozwalają wykonać drzwi nie tylko z płyty laminowanej, ale też z różnokolorowych szyb, lustra, płyty drewnopochodnej lub żaluzji. Istnieje także możliwość nakładania na płyty wiórowe mat ratanowych, tkanin ozdobnych lub korka. Nowością są skrzydła o zadrukowanych powierzchniach, które potrafią z szafy uczynić ramę grafiki lub fotografii.
Na rynku i w Internecie dostępne są programy do samodzielnego projektowania szaf, jednak ze względu na różnorodność opcji i możliwości, najlepiej będzie, jeżeli konkretny przypadek omówisz z projektantem. Nie bój się zwrócić mu uwagi na wszystkie niuanse, które omówiliśmy w tym artykule.

Pozdrawiam
Projektant i właściciel MBStyl

Michał Rutkowski